لوگو سایت

بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. نوین سیما یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
کسب و کار

پنج نکته مهم قبل از بازگشت کارمندان به دفاتر کاری در دوران پساکرونا

پنج نکته مهم قبل از بازگشت کارمندان به دفاتر کاری در دوران پساکرونا

پنج نکته مهم قبل از بازگشت کارمندان به دفاتر کاری در دوران پساکرونا

قبل از بازگشت نیروهای دورکار به دفاتر، لازم است ابتدا همه جوانب موضوع با دقت مورد بررسی قرار گیرد. در این مقاله پنج نکته مهمی که صاحبان کسب و کار باید قبل از گرفتن هر تصمیمی در مورد ادامه دورکاری، فعالیت به صورت ترکیبی از دورکاری یا حضوریی و بازگشت به دفاتر به صورت تمام وقت،‌ آن را مورد توجه قرار دهند.

 

بسیاری از شرکت‌ها در حال تصمیم گیری در مورد بازگشت کارمندان به دفاتر کاری برای دوران پساکرونا هستند. آیا بازگرداندن کارمندان دورکار به محل کار، تصمیم درستی است؟ آیا ترکیب دورکاری و حضوری می‌‌تواند برای شروع مناسب باشد؟ یا باید روال دورکاری ادامه پیدا کند؟

مدیر سابق منابع انسانی گوگل می‌‌گوید بازگشت به دفاتر کاری برای دوران پساکرونا می‌تواند مشکلات بسیاری را هم برای کارمندان و هم برای صاحبان کسب و کار به دنبال داشته باشد و به همین دلیل قبل از هر تصمیمی باید عواقب آن با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 
 

با آغاز شرایط قرنطینه، بسیاری از فعالیت‌ها به صورت دورکاری انجام شد و همین شرایط جدید مشکلاتی را برای صاحبان کسب و کار و هم پرسنل به وجود آورد. اما به مرور در بسیاری از شرکت‌ها شرایط بهبود پیدا کرد. اما آیا بازگشت مجدد به محل کار می‌تواند چالش‌های جدید دیگری را به همراه داشته باشد؟

براساس مطالعه انجام شده در شیکاگو، کارمندان در شرایط دورکاری و قرنطینه در حدود ۳۰ درصد بیشتر از شرایط عادی کار کرده‌اند. در گزارشی از مایکروسافت نیز به این نکته اشاره شده که برخی پیام‌های کاری بعد از ساعت کاری ارسال شده است که نشان می‌دهد کارمندان بعد از ساعت کاری نیز به برخی امور کاری رسیدگی می‌کنند. حتی تا پاسی از شب نیز برخی کارمندان مشغول فعالیت هستند .

چنین روندی البته پیامدهای منفی خودش را نیز به همراه دارد و می‌تواند باعث خستگی و فرسودگی نیروی کار شود. به همین دلیل بسیاری از مدیران ترجیح می‌دهند روال کار به سبک و سیاق قبل برگردد. خصوصا مدیران منابع انسانی باید بتوانند در شرایط جدید آسیب‌های احتمالی تیم‌های کاری را برطرف کنند.

بازگشت به دفاتر کاری آنهم بعد از گذشت بیش از یک سال برای برخی از نیروهای کاری که در تمام این مدت دورکار بوده‌اند، کار ساده‌ای نیست . بسیاری از این نیروها در طی این مدت استخدام شده و با شرایط جدید خو گرفته‌اند.

مدیران ارشد و میانی بهتر است قبل از بازگشت کارمندان به دفاتر کاری چه به صورت حضور تمام وقت فیزیکی یا ترکیبی از حضوری و غیرحضوری ۵ نکته مهم را مورد توجه قرار دهند.

تعیین اهداف به صورت واقع بینانه
 

تعیین اهداف به صورت واقع بینانه

بسیاری از مدیران کسب و کار انتظار دارند بعد از گذشت بیش از یک سال، کارمندان بدون هیچ مشکلی با تمام انرژی در محل کار حاضر شوند. این شرایط واقع بینانه نیست. تصور کنید ورزشکاری که یک سال ورزش نکرده و حالا بخواهد بلافاصله رکورد جدیدی را برای خود ثبت کند.

اهداف و استراتژی‌های بازگشت کارمندان به محل کار باید واقع بینانه تبیین شود. ممکن است در ابتدا شرایط آن‌طور که مدیران مجموعه تصور می‌کنند پیش نرود و حتی شاهد کاهش بهره‌وری پرسنل باشند.

دلسوزی در کنار همدلی

همدلی یا امپاتی یکی از موضوعات مهمی است که مدیران باید به آن توجه داشته باشند و سعی کنند با امپاتی به کارمندان نشان بدهند، شرایط سخت یک سال گذشته را درک می‌‌کنند. اما برای دوران پساکرونا، همدلی یا امپاتی به تنهایی کافی نیست و کارمندان نیاز به دلسوزی و محبت بیشتری از سوی کارفرما دارند.

در همدلی به کارمند گفته می‌شود: «می‌دانم که سال سختی را پشت سر گذاشته‌ای.» اما در دلسوزی کارمندان با چنین عبارت‌هایی روبرو خواهند بود: «می‌دانم که سال سختی را پشت سر گذاشته‌ای ولی با همه سختی‌ها ما به شما برای ادامه مسیر کمک می‌کنیم.»

در واقع صاحبان کسب و کار و مدیران مجموعه‌ها باید برای دوران پساکرونا علاوه بر همدلی، دلسوزی و شفقت را نیز در نظر بگیرند.

کم کردن فاصله عاطفه

دردوران پساکرونا ممکن است برخی کارمندان به صورت تمام وقت به دفاتر کاری بازگردند ولی برخی دیگر نیمه وقت حضور داشته باشند. بی‌شک فاصله فیزیکی می‌تواند باعث ایجاد فاصله عاطفی در کارمندانی که زمان بیشتر دورکار هستند، ایجاد کند.

مدیران باید بتوانند تعادل درستی برای کم کردن فاصله عاطفی برای کارمندان دورکار یا آنهایی که به صورت ترکیبی از دورکار و حضوری مشغول فعالیت هستند، در نظر بگیرند تا کارمندان دورکار دچار احساس بدی در کار نشوند. برخی برنامه‌های مشترک مثل برگزاری جلسات آنلاین می‌تواند این فاصله عاطفی را کاهش بدهد.

کم کردن فاصله عاطفه
 

تعیین زمان مشخص برای بازنگری برنامه‌ها

بعد از بازگشت نیروهای کاری ممکن است برخی روال‌های کاری نیاز به بازنگری داشته باشد. مدیران مجموعه‌ها باید تمامی برنامه‌های کاری را مورد بررسی قرار بدهند و تاریخ مشخصی را برای بازنگری تمامی برنامه‌ها مشخص کنند. حتی گاهی لازم می‌شود برخی استراتژی‌ها تغییر کند.

برنامه ریزی متناسب با شرایط کاری

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که تبیین یک برنامه ثابت و مشخص برای همه کارمندان می‌تواند تصمیم درستی نباشد. برای مثال لازم نیست همه کارمندان در دوران پساکرونا مجددا به محل کار بازگردند، بلکه برخی فعالیت‌ها بهتر است کماکان به صورت دورکاری انجام شود. لذا برنامه ریزی‌ها باید متناسب با شرایط کاری و موضوعا فعالیت باشد.

اگر همه موارد قبل از بازگشت کارمندان به محل کار با دقت مورد بررسی قرار گیرد، می‌توان به موفقیت برنامه و آرامش کارمندان در دوران پساکرونا امیدوار بود.

 
 

نویسنده

amirhashemi

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishPersianTurkish