لوگو سایت

بیش از 10 سال ما به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. نوین سیما یک آژانس سئو محور مبتنی بر ارزش گذاری است.

اطلاعات تماس
دیجیتال مارکتینگ | بازاریابی دیجیتال | تولید محتوا | بازاریابی محتوا
تعریف

بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ ،
چیست؟

بازاریابی محتوا فرایندی در کسب و کار است که به تولید محتوای گیرا و مجاب‌کننده و توزیع آن

برای جلب توجه، جذب و درگیرکردن یک گروه مشخص هدف از مخاطبان،

با هدف برانگیختن اقدام‌های سودآور در مشتریان می‌پردازد.

بازاریابی محتوا با ارضاء سریع و لحظه‌ای نیاز به اطلاعات در مشتریان بالقوه، برای آن‌ها ارزش می‌آفریند.

بازاریابی محتوا، مشتریان بالقوه را بدون فشار برای خرید، [با محصول] جذب و درگیر (Engage) می‌کند.

01
01
محتوا، حال و آینده بازاریابی است

ین تفاوت بین بازاریابی محتوا و دیگر اطلاعاتی که شما دریافت می کنید از شرکت هایی که سعی در فروش چیزهایی دارند وجود دارد. شرکت ها در همه زمان ها اطلاعاتی را به ما ارسال می کنند- در اکثر زمان ها این بسیار ارزشمند یا مرتبط نیست (آیا می توانید بگویید اسپم است؟). این چیزی است که این استراتژی به وجود آورده است تا در دنیای امروز هزاران پیام بازاریابی هر روز هر شخصی می فریبد.

02
02
بازاریابی بدون محتوا عالی امکان پذیر نیست

صرف نظر از نوع تاکتیک های بازاریابی که استفاده می کنید، بازاریابی محتوایی بخشی از مرحله ی کاری شماست، نه غیر چیزی جدا از آن. تولید محتوای با کیفیت بخشی از انواع شکل های بازاریابی است.

03
03
دلایل و مزایای استراتژی بازاریابی محتوا

یکی از مهمترین سوالاتی که اغلب افراد در ذهن خود دارند این است که بازاریابی محتوا چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟ باید اعلام کنیم این دو مقوله بسیار با یکدیگر متفاوت بوده و عملکردی متفاوت دارند. در واقع استراتژی بازاریابی محتوای کسب و کارهای مختلف، رسانه‌هایی را زیر نظر دارد که محتوای مختص به آن را تولید می‌کنند و تنها در خصوص محتوای تولید شده انجام می‌شود اما زمانی که از رسانه‌های در خصوص ارائه محتوای تولید شده استفاده شود، می‌توان گفت امر تبلیغات انجام شده است. علاوه براین استراتژی که بازاریابی محتوا درنظر دارد، در برابر تبلیغات بسیار متفاوت بوده و می‌تواند مشتریان بسیاری را به سمت کسب و کار معرفی شده جذب نماید. انجام تبلیغات هزینه بسیار زیادی را در بر داشته و این در حالی است که هزینه لازم برای بازاریابی محتوا بسیار ناچیز است و سود بسیار بالاتری در مقایسه با تبلیغات دریافت خواهد کرد.

04
04
دلایل و مزایای استراتژی بازاریابی محتوا

یکی از مهمترین مزایای استراتژی بازاریابی محتوا، بالا بردن ترافیک وب سایت و ساخت لید جدید با استفاده از منابع مورد اعتماد و کم هزینه است. این موارد از جمله مزایای استراتژی بازاریابی محتوا است و به مدیران وب سایت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی کمک می‌کند تا بتوانند موفقیت بیشتری را در زمینه کاری خود دریافت کنند

چرا؟

دلایل و مزایای استراتژی ،
بازاریابی محتوا

01
اعتمادسازی در بازدیدکنندگان

بازاریابی محتوا باعث می‌شود تا کاربرانی که از وب سایت موردنظر بازدید می‌کنند نسبت به اطلاعات ارائه شده اعتماد بیشتری به دست آورند. این امر موجب می‌گردد میزان خرید از محصولات ارائه شده افزایش یافته و کاربران دیدگاه‌های خود را نیز در خصوص محصولات و محتوای ارائه شده مطرح نمایند.

02
آگاه شدن از برند

بازاریابی محتوا با اهداف بسیاری شکل می‌گیرد که یکی از مهمترین آنها افزایش اطلاعات کاربران از برند است. بازاریابی محتوا به کاربران کمک می‌کند تا نسبت به محتوای تولید شده آگاهی داشته و با توجه به آن اقدامات جدی انجام دهند. این مسئله میزان تخصص یک کمپانی را نیز نشان خواهد داد و مدیران کسب و کارهای اینترنتی می‌توانند از طریق ارائه ویدئو و اینفوگرافیک و راه حل‌های مختلف اقدام به تولید محتوای ارزشمند نمایند.

03
بهبود سئو سایت

از دیگر عواملی که نیاز به بازاریابی محتوا دارد، بهبود سئو است و این کار تنها با تولید محتوایی میسر خواهد شد که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و بتواند ترافیک بیشتری را به سمت وب سایت مورد نظر جذب کند. الگوریتم‌هایی که توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار متفاوت بوده و هر لحظه تغییر پیدا می‌کنند. چنانچه محتوایی مرتبط با موضوع کسب و کار ارائه شده و از کلید واژه‌های صحیح در آن استفاده شود، وب سایت مورد نظر جایگاه بالاتری را در موتورهای جستجو خواهد داشت. بهبود سئو نیز در این حالت میسر شده و باعث می‌شود تا وب سایت معرفی شده بیشتر از قبل دیده شود.

04
تولید لید

تولید لید یکی دیگر از اهداف مهم در بازاریابی محتوا شناخته می‌شود. بسیاری از کاربران ناشناخته از طریق بازاریابی محتوا می‌توانند با وب سایت معرفی شده آشنا شوند و این امر در گسترش کسب و کارهای جدید نیز تاثیرگذار خواهد بود. تولید محتوای ارزشمند باعث می‌شود ترافیک بالاتری به سمت وب سایت شما سرازیر شده و تبدیل به لید شوند. بازاریابی محتوا کمک می‌کند تا لیدهای ایجاد شده پرورش یافته و به عنوان یک خریدار از وب سایت شناخته شوند.

05
شناسایی مخاطبین هماهنگ با هدف

یکی دیگر از مزایای استراتژی بازاریابی محتوا شناخت مخاطبینی است که با هدف محتوای تولید شده هماهنگی کامل دارند. مسئولان وبسایتی که تمایل دارند برنامه ای موفق به وجود بیاورند باید مخاطبینی خاص خود را شناخته و آن ها را به صورت واضح درنظر داشته باشند. آن دسته از اشخاصی که به تازگی اقدام به ایجاد وب سایت و فروشگاه اینترنتی کرده اند برای اینکه بتوانند محتوای خوبی را تولید کرده و ارتباط مناسبی با مشتریان خود برقرار کنند باید به این موضوع به صورت ویژه توجه داشته باشند.

06
تعیین سیستم مدیریتی محتوا

تعیین سیستم مدیریتی محتوا موجب می شود تا محتوای مناسبی تولید شده و در وب سایت نیز به درستی انتشار یابد. استفاده از نرم افزارهای مختلفی همچون هات اسپات و وردپرس به عنوان سیستم های مدیریت محتوای مطلوبی شناخته می شوند که می توان از آن ها استفاده کرده و بهترین نتیجه را دریافت نمود.

– استخدام کپی رایترها

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در بازاریابی محتوا به افراد متخصصی تعلق دارد که می توانند ایده های مطلوبی را در بازاریابی محتوای موفق ارائه داده و محتوایی مناسب با اهداف مسئولان و وب سایت موردنظر را تولید نمایند. وبلاگ نویسان و کارشناسان سئو و طراحان وب سایت ازجمله افراد متخصصی هستند که در بازاریابی محتوا می توانند نقش کلیدی داشته و موفقیت بیشتری را به ارمغان بیاورند.

۸- ایده پردازی

از دیگر استراتژی های بازاریابی محتوا ایده پردازی است که موجب می شود محتوای مطلوبی به وجود بیاید. در این رابطه می توان از ابزارهایی همچون HubSpot’s Website Grader، Blog idea generator، Feedly، BuzzSumo و برنامه های دیگر استفاده کرد که به فرد کمک می کنند بهترین ایده را در امر بازاریابی محتوا داشته باشد.

۹- تعیین نوع محتوای موردنظر

در امر تولید محتوا می توان از گزینه های بسیاری استفاده کرد اما باید درنظر داشت که تولید محتوا به سه دسته بصری، نوشتاری و صوتی تقسیم می شود. زمانی که هرکدام از این سه نوع محتوا با یکدیگر ترکیب شوند باعث به وجود آمدن فرمت جدیدی خواهند شد. پست های وبلاگی، اینفوگرافیک و فایل های صوتی و بسیاری از محتواهای دیگر در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و در بازاریابی محتوا نیز تاثیر مستقیمی خواهند داشت.

۱۰- انتشار محتوا

 

زمانی که محتوایی باتوجه به موارد عنوان شده تولید شود می توان آن را در موتورهای جستجو و فضای مجازی و ایمیل و حتی تبلیغات انتشار داد. بازاریابی محتوا نیازمند داشتن نظم بوده و مدیریت محتوا کمک می کند تا محتوای ایجاد شده در زمان مشخصی انتشار پیدا کند.

۱۱- معرفی محصولات

یکی از مهمترین مزایای بازاریابی محتوا برای فروشگاه­های اینترنتی آن است که کمک می­کند ویژگی­های محصولات، مقایشه کالاها در برندهای گوناگون، معایت اجناس و… به صورت دقیق در اختیار کاربران قرار بگیرد و آنها بتوانند به راحتی از میان انبوه محصولات موجود در بازار، بهترین و مناسب­ترین محصول را با توجه به نیاز و شرایط خود تهیه کنند.

آیا بازاریابی محتوا در وبلاگ نویسی نیز موثر است؟

باید بگوییم بازاریابی محتوا این روزها نه تنها بر روی استراتژی سایت­های بزرگ تاثیر گذاشته است، بلکه می­تواند وبلاگ­های نسبتا ساده­ تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر وبلاگ نویسی به صورت دقیق و با برنامه پیش برود، می­تواند به تنهایی به یک راه موثر برای رسیدن به در آمد تبدیل شده و سبب گردد بسیاری از کسب و کارها بتوانند مزایا، محصولات، خدمات و توانایی­ها و ظرفیت­هایشان را با کمک استراتژی بازاریابی محتوا به کاربران معرفی کرده و آنها را به سمت خود جذب نمایند.

اگر قرار باشد بازاریابی محتوا در وبلاگ نویسی نیز موثر عمل کند، می­توان با کمک یک تقویم شروع به کار کرد به این نحو که وبلاگ نویس در فواصل زمانی مشخص، در تاریخ­های از پیش تعیین شده و مناسبت­های معین شروع به تولید محتوایی ویژه کرده و وبلاگ خود را به روز می­کند. همین امر در کنار استفاده از یک محتوای باکیفیت و مفید، لحنی ثابت و یک پارچه و مواردی از این دست سبب می­شود وبلاگ بهتر از گذشته برای مخاطب به نمایش درآید و وبلاگ نویس بتواند با استفاده از آن برای معرفی محصولات و کسب و کار خود قدم بردارد.

همچنین علاوه بر موارد گفته شده وبلاگ نویس باید تلاش کند در مسیر پاسخ به سوالات کاربران قدم بردارد آن وقت است که مخاطبان بیشتری جذب کرده و دایره ارتباطات خود را گسترش می­دهد. در واقع این که مشخص شود کاربران با چه سوالاتی مواجه هستند، چه چیزهایی برایشان مبهم است، چه مواردی را با اهمیت می­دانند و… باعث شده که محتوا به درستی تهیه و بر روی وبلاگ گذاشته شود.

همچنین وبلاگ نویس باید تلاش کند تا از جملاتی استفاده نماید که همچون سوالات کاربران است به طور مثال واژه­هایی چون چرا؟ چگونه؟ چطور؟ و… همگی کلمات سوالی هستند که پیش از سوالات کاربران مورد استفاده قرار می­گیرند از همین رو استفاده از آنها کاربران را مستقیم به سمت وبلاگ مورد نظر آورده و سبب می شود آنها سایر محتواهای سایت یا محصولات موجود را نیز مورد بررسی قرار دهند.

رابطه سئو و بازاریابی محتوا چیست؟

در دنیای بازاریابی محتوا، به دلایل بسیار ارزشمندی بحث های زیادی درباره سئو می شود. با رعایت اصول سئو در بازاریابی محتوا می توانید نتایج شگفت انگیزی از محتواهای تولید شده خود بگیرید.

فکر کردن به سئو به این روش است: اگر برنامه بازاریابی با تمرکز بر مشتری ساندویچ باشد، پس سئو سس مایونز آن است. این تقریبا هر چیزی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد و طعم ساندویچ را بهتر کند، ولی ساندویچ بدون سس خیلی اشتهاآور نیست.

اصل سئو در بازاریابی محتوا ، خلق کردن برای خوانندگان همیشه در الویت است

بازاریابی محتوا و سئو در ارتباط تنگاتنگ و در واقع تکمیل کننده یکدیگرند. مانعی وجود ندارد که محتوایتان را برای سئو بهینه سازی کنید، اما در زمان تولید محتوا نباید الویت شما باشد.

با توجه به اینکه مشتریانتان احتمالا در محتوا به دنبال انتخاب محصولی هستند -توجهی به تغییرات الگوریتم های گوگل که هدفشان حفظ محتوای آنلاین مرتبط و با کیفیت بالا است نکنید- اگر از این قانون طلایی پیروی کنید اشتباه نخواهید کرد: نوشتن محتوای جذاب درباره چیزهایی که مورد نظر مخاطبانتان است باعث علاقمندی و جذب آنها می شود.

سئو در بازاریابی محتوا تنها تکه ای از پازل است

در حالی که بیشترین ترافیک سایت را از جستجو به دست می آورید، دیگر منابع ترافیک، همچون ایمیل و رسانه های اجتماعی نیز باید جزو برنامه تان برای بهینه سازی در نظر گرفته شود.

اگر می خواهید از میزان ترافیکتان که از جستجو بدست می آید شگفت زده شوید (و در نتیجه، آن میزان از تلاش های بهینه سازی محتوا باید بر سئو تمرکز داشته باشد)، گوگل آنالیتیکس را باز کنید (Google Analytics>Acquisition > Overview). در اینجا میزان ترافیکی که از هر کدام از هفت منبع اصلی دریافت می کنید را نشان می دهد.

 1. جستجوی ارگانیک
 2. ایمیل
 3. مستقیم (افرادی که از طریق تایپ مستقیم آدرس وارد سایت شما می شوند)
 4. رسانه های اجتماعی
 5. دیگر منابع (مانند ترافیکی که نمی توان به هیچ یک از موارد فوق نسبت داد)

به شدت از ایده ای حمایت می کنم که هرکسی باید روشی متنوع را برای رسیدن به مخاطبان خود اتخاذ کند. بنابراین اگر تنها به گوگل متکی هستید، امکان ندارد در مقایسه با رویکردهای مختلفی که می توانید از طریق آن افراد را به وب سایت خود هدایت کنید قوی تر باشد.

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

از زمان به روز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، شبکه های اجتماعی تاثیر بیشتری را در نتیجه جستجو از گذشته دارند. در نتیجه، برای بازرایابان محتوا داشتن یک استراتژی قوی در شبکه های اجتماعی در جایی که ملاحظات گوگل را در نظر گرفته است اهمیت پیدا می کند.

رعایت اصول سئو در بازاریابی محتوا یک استراتژی پیوسته طولانی است

زمانی که با بازاریابی محتوا شروع می کنید، واقع بینانه نیست که توقع داشته باشید که ترافیکی که از جستجو می گیرید به سرعت رشد کند (که دیگر دلیل خوب برای ترکیب کردن شبکه های اجتماعی در استراتژی تان است). با وجود این، هنگامی که شما شروع به دیدن رشد ترافیک در سایت تان می کنید، می تواند در دراز مدت مزیت هایی داشته باشد. نمی توان گفت که چه اندازه مقاله های قدیمی تر در CMI می تواند مورد توجه قرار گیرد- در واقع، بسیاری از افراد می گویند که از پست هایی که در سال های قبل منتشر کرده اند، درخواست هایی را دریافت می کنند.

کلمات کلیدی هنوز در اصول سئو در بازاریابی محتوا اهمیت دارند

تاکید بیش از حد به کلمات کلیدی، استراتژی توصیه شده برای بازارایابی محتوایی موفق نیست، مطمئن باشید که با رعایت چنین شرطی تلاش شما برای برندسازی و جذب مشتری نتیجه بخش خواهد بود. بنابراین، مفید است که با کمی تحقیق بر روی کلمات کلیدی و تهیه یک لیست از آن ها، برای تولید محتوا هدف گذاری کنید.

به مسائل فنی سئو توجه کنید

بهینه سازی سئو شامل برخی اجزاء فنی است، مانند اطمینان از اینکه صفحات محتوای شما به درستی توسط موتورهای جستجو ایندکس شود و اطمینان پیدا کنید که صفحات ریدایرکت ۳۰۱، به طور حتم بازدیدکنندگان را در صفحات محتوای شما مورد هدف قرار می دهند. برای انجام این کار، شما نیاز دارید بدانید که چه محتوایی دارید و در چه جایی قرار داده می شود- که می توانید با حسابگری محتوای خود را تعیین کنید.

یک مثال از اصول سئو در بازاریابی محتوا در CMI

در اصول سئو در بازاریابی محتوا CMI، جستجو فقط یکی از منابع ترافیک است که ما ارزیابی و بهینه سازی می کنیم. چگونه تصمیم می گیریم که چه چیزی را برای جستجو باید بهینه سازی کنیم؟ در مقابل چه چیزی را برای شبکه های اجتماعی باید بهینه سازی کنیم؟

جستجو یک روش فوق العاده برای ساپورت محتوای پیوسته طولانی مدت و سبز است؛ اما ما فهمیده ایم برای اینکه موضوعات بیشتر دیده شوند، معمولا بهتر است با تکنیک های رسانه های اجتماعی ساپورت شود.

دیگر تفاوت بین بهینه سازی جستجو و بهینه سازی شبکه های اجتماعی، برحسب رویکردی است که مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که درباره جستجو فکر می شود، ما شرایطی را که افراد برای جستجو دارند را در نظر می گیریم- و بهترین پتانسیل را برای گرفتن رنک بالا داریم.

اگرچه توقع نداریم هر مطلبی برای سئو ایده آل باشد، ولی باید توجه کنیم که با توجه به شرایط زیر که بر طبق اصول سئو در بازاریابی محتوا است مطالب را انتشار دهیم (بهتر است از افزونه یواست وردپرس استفاده کنید):

چگونه سئو محتوا کنیم؟

 • عنوان مطلب یا سرتیتر: در عنوان مطلب باید از کلمات کلیدی حتما استفاده شود.
 • متا توضیحات: توضیح کوتاهی برای هر مطلب که شامل کلمات کلیدی مورد نظر شماست بنویسید. متا توضیحات در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) نشان داده می شود که توضیح می دهد که چرا مطلب به جستجوی خواننده ارتباط پیدا می کند.
 • تگ های عنوان: برای هر تکه ای از محتوایی که انتشار می دهیم یک تگ عنوان در نظر می گیریم. تگ عنوان چیزی است که موتورهای جستجو برای تعیین موضوع محتوا از آن استفاده می کنند- که شامل عکس، ویدیو، اینفوگرافی، و دیگر تکه هایی از محتوا است که به طور سنتی عنوان ندارد.
 • دسته: در حالی که اجزای محتوا مختص سئو نیست، ما هر مطلب را دسته بندی می کنیم؛ به دلیل اینکه به ما کمک کند که محتوای مان را حول موضوع کلیدی ساماندهی کنیم.

مهمترین قوانین بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا نیز مانند هر اقدامی در دنیای وب، دارای قوانین خودش است که اگر آنها را به درستی مورد توجه قرار داده شوند، می­توانند موفقیت بسیاری برای صاحبان وب سایت­های گوناگون به همراه داشته باشند. در ادامه نمونه­هایی از این قوانین و بایدها و نبایدهای استراتژی بازاریابی محتوا را شرح می­دهیم:

 • زمان طولانی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود، آن است که بازاریابی محتوا به زمان نیاز دارد و به هیچ عنوان زود بازده نیست. از همین رو نمی­توان انتظار داشت تنها با تعداد محدودی محتوا و در زمانی کوتاه به نتایج چشمگیری دست یافته شود. در واقع باید بگوییم بازاریابی با کمک محتوا نیاز به زمان دارد و امکان دارد در مراحل اولیه و محتواهای ابتدایی هیچ تاثیری ایجاد نکند اما می­توان گفت این روش به دلیل ماهیتی که دارد، می­تواند به شرط مستمر بودن در نهایت به نتایج خوبی منتهی گردد و سبب شود یک سایت، خود را به خوبی به کاربران معرفی نماید. پس یکی از قوانین در استراتژی بازاریابی محتوا صبر و شکیبایی است.

 • مخاطب واقعی

ربات و کاربران ساختگی هیچ ارزشی ندارند و صاحبان کسب و کارها نمی­توانند امید داشته باشند کاربران غیر واقعی و ربات­ها به آنها برای رسیدن به اهدافشان کمکی برسانند. در واقع بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده از ربات می­تواند یک استراتژی بازاریابی محتوای مناسب باشد اما باید بگوییم این امر نه تنها به آنها یاری نمی­رساند بلکه برایشان مشکلات متعددی نیز ایجاد می­کند. در واقع باید گفت استفاده از محتوای خلاقانه، با کیفیت و درست سبب می­شود کاربران به سوی سایت­ها جذب شوند و سایت­ها به اهداف بازاریابی محتوایی خود دست یابند. پس هیچ نیازی نیست از ربات­هایی استفاده کنیم که در بسیاری از موارد سبب جریمه از سوی گوگل نیز می­شوند.

 • تعامل

یکی از مهمترین راه­های بازاریابی محتوا آن است که تعامل مناسبی با کاربران برقرار شود به این شکل که اگر آنها سوال یا پیامی را در میان گذاشتند، سوالات به درستی بررسی شده و پاسخ داده شوند زیرا این امر می­توانند سبب ایجاد حس اعتماد میان کاربران شده و حضور مجدد آنها در سایت را تضمین کند. همچنین اگر تعدادی از کاربران دارای یک دغدغه مشترک هستند و آن را مدام مطرح می­کنند، میبایست در یک محتوای مخصوص آن دغدغه مطرح و پاسخ داده شود. به این نحو به کاربر گفته می­شود که خواست­هایش دارای اهمیت بوده و ارزشمند است.

 

 • پژوهش

یکی از مهمترین مسائلی که همواره باید به آن توجه کنید، پژوهش و تحقیق است زیرا بدون آن تولید محتوا و بازاریابی محتوا ارزشی نخواهد داشت. این که یک صاحب سایت بداند چه راه­هایی اشتباه است، گوگل چه نوع استراتژی­هایی را فاقد اعتبار می­داند، کدام مسیر برای جذب مخاطب موثر است و… همگی راه­هایی هستند که می­تواند برای پیش برد اهداف یک کسب و کار موثر عمل کند و سبب شود محتواهای تولیدی باکیفیت پیش برود و استراتژی بازاریابی محتوا به بهترین شکل نتیجه دهد.

 • اشتراک گذاری

یکی از مهمترین قوانینی که در بازاریابی محتوا باید به آن توجه شود، اشتراک گذاری مطالب با کیفیت از سایت­های دیگر است به این معنا که اگر سایت­ها محتواهای دیگر سایت­ها را برای مخاطبان خود به نمایش بگذارند و از معرفی آنها نترسند، هم از نظر سئو ارزش پیدا می­کنند و هم دیگر سایت­ها را به سوی اشتراک گذاری مطالب مفید سایت خود ترغیب می­کنند.

در پایان

در استراتژی بازاریابی محتوا باید به دو نکته توجه کرد:

 • حفظ مخاطبان قدیمی
 • جذب مخاطبان جدید

در واقع بازاریابی محتوا اگر بتواند به صورت اصولی پیش برود، سبب می­شود کاربرانی که قبلا به سایت سر زده­اند مجددا با علاقه به سایت برگشته و مطالب جدید را بررسی کنند. از سوی دیگر یک سایت باید با محتواهایی به سمت استراتژی بازاریابی اصولی پیش برود که هر روز کاربران جدید را به سوی خود جذب کرده و سبب شود آنها نیز سایت را به دیگران معرفی کنند. برای رسیدن به این مرحله تنها کافی است یک صاحب سایت موارد گفته شده را رعایت کند، پژوهش را در دستور کار قرار دهد، ارتباط با مخاطب را مهم بشمارد، اشتراک گذاری را فراموش نکند، صبور باشد و برای رسیدن به خواست­های خود به هر راهی دست نزند، آن وقت است که می­تواند به مرور اهداف خود را دنبال کرده و به نتیجه دلخواه دست یابد.

بازاریابی محتوا را دست کم نگیرید؛ بازاریابی محتوا تاثیر شگرفی در کسب و کار شما ایجاد خواهد کرد. مهمترین مسئله نکته سنجی در اجرای آن است.